TPCArt aneb Konec velkého mýtu

Již hezkou řádku let Střední průmyslová škola strojírenská v Kolíně spolupracuje s největší regionální firmou TCPA. V červnu roku 2013 začala zcela nová kapitola spolupráce. Stačilo několik telefonátů a velké nadšení tří mladých lidí – Moniky Koťarové (TPCA), Moniky Martínkové (O. s. Prostor) a Františka Pražáka (SPŠS a JŠ Kolín) a kolínská průmyslovka se stala partnerem Mezinárodního festivalu moderního umění TPCArt aneb Kolín galerií. 

Takže kdo jiný by nám mohl zodpovědět několik zvídavých otázek, než pan doktor František Pražák.

Jak spolu souvisí strojírenství a umění?

Hlavní myšlenkou festivalu bylo vytvořit čtyři sochy, jejichž autory budou uznávaní umělci u nás i v zahraničí. Od TPCA dostali oslovení sochaři zadání, že mají vytvořit sochu z dílů kolínské automobilky.

Co bylo hlavním důvodem zapojení vaší školy do tohoto projektu?

Po zhlédnutí uměleckých návrhů soch hledala TPCA vhodné prostory pro jejich realizaci. Naše škola disponuje vyhovujícími prostory a vybavením. Vznikla i myšlenka zapojit do tvorby soch studenty naší školy.

Co vlastně vznikalo v prostorách školy?

Vzhledem k tomu, že vznikly zcela rozdílné návrhy, bylo nutné se každému umělci věnovat individuálně. Jan Holub vytvořil bájného Fénixe, při jehož realizaci se spotřebovaly kilometry svářecího drátu. Japonský umělec Tets Ohnari ztvárnil výrobní linku TPCA, při jejíž výrobě se uplatnily zejména zámečnické práce. Jan Kaláb pro své dílo, založené na jednoduchých geometrických tvarech obdélníků a elipsy, potřeboval nemalé prostory pro lakování. Francouzský výtvarník Sylvan Sambre rozřezal celý jeden automobil, aby následně zrealizoval svoji vizi pevnosti a stability.

Kdo všechno se podílel na tvorbě soch?

Kromě již zmiňovaných umělců jsem zapojil do projektu téměř polovinu studentů naší školy. Vzájemná spolupráce studentů a umělců byla oboustranně přínosná. Radostí bylo pozorovat naše studenty, jak učí umělce pracovat se svářečkou nebo autogenem. Naopak studenti se naučili od umělců nové technologické postupy a metody práce s ocelí. 

Co si myslíte, že je největším přínosem tohoto festivalu?

Největším přínosem je samotný vznik tohoto festivalu, který v Kolíně chyběl. Díky tomuto festivalu se rozzářila temná a zapomenutá kolínská zákoutí.

Jaké jsou další plány průmyslovky? Zůstanete věrni spojení průmyslu a umění?

Pokud se naskytne další šance, jsme rozhodně připraveni zapojit se do její realizace. Díky tomuto projektu jsme objevili nové možnosti zapojení naší školy do života města i celého regionu. Důkazem je i pátá socha, na jejíž realizaci jsme se i podíleli. V současné době je k vidění před hlavním vchodem do Středočeské galerie GASK v Kutné Hoře.